De Prijs van de Boghossianstichting Libanon wordt sinds 2012 uitgereikt aan jonge Libanese kunstenaars, om de banden tussen het Oosten en het Westen te bevorderen en te versterken via kunst.

Elk jaar worden talenten uit verschillende artistieke disciplines bekroond. De Prijs wordt uitgereikt door een internationale jury van vooraanstaande personen uit de kunstwereld, onder het voorzitterschap van Louma Salamé, de directrice van de Boghossianstichting, in Brussel. Sinds 2018 reikt de Stichting ook een prijs voor jeugdliteratuur en een filmprijs uit.

De laureaten ontvangen een bedrag van 5.000 $ (Beeldende kunst), 2.000$ en 2.500$ (Jeugdliteratuur en Manuscripten) en 7.000 $ en 3.000$ (Cinema) en mogen een tijd verblijven in de Residentie van de Villa Empain, in Brussel. Door hun verblijf als gastkunstenaar staan ze meteen ook in de kijker in België, en gaan er deuren voor hen open in Europa. De tweede Prijzen Beelden kunst en Cinema zijn uitgenodigd voor een Residentie.

Sinds 2012 werden 53 kunstenaars door de Boghossianstichting beloond.

De winnaars


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/customer/www/villaempain.com/public_html/wp-content/themes/fondation-boghossian/template-parts/flexible-content/block_cols.php on line 19

2023

Laureaten

Beeldende kunst:
Ahmad Ghaddar – Renoz

Literatuur:
Antoine Chartouny (Prijs Jeugdliteratuur)
Jana Slayka (Prijs Manuscripten)
Abd el Razzak Al Salhani (Prijs Illustratie)

Cinema ‘Coup de Cœur’:
Omar Gabriel voor Omar

Jurys

Beeldende kunst:
Taghreed Darghout, kunstenaar
Elias Kurdy, kunstenaar
Joseph Rustom, directeur van de Jezuïetenbibliotheek

Jeugdliteratuur en Manuscripten:
Assabil Vereniging van gemeentelijke bibliotheken in Libanon
Georgia Makhlouf, schrijfster
Najla Khoury, schrijfster
Suzanne Abou Ghaida, lerares Arabisch

Cinema ‘Coup de Cœur’:
Mary Salamé-Boghossian, voorzitter van de jury
Jean Claude Codsi, regisseur
Wadih Safieddine, producent

2022

Laureaten

Beeldende kunst:
Alaa Itani
Laetitia Hakim et Tarek Haddad (Prijs ‘Residentie’)

Literatuur:
Antoine Chartouni (Prijs Jeugdliteratuur)
Nassim Alouane (Prijs Manuscripten)

Cinema ‘Coup de Cœur’:
Bachar Khattar pour Run for Life
Salim Mrad pour Four of Swords (Prijs ‘Residentie’)

Jurys

Beeldende kunst:
Irène Laub, galerist, Brussel
Vittorio Santoro, kunstenaar
Hélène Baucy, Kunstenaarsresidentie en tentoonstellingen bij de Boghossianstichting

Jeugdliteratuur en Manuscripten:
Assabil Vereniging van gemeentelijke bibliotheken in Libanon

Cinema ‘Coup de Cœur’:
Michel Kammoun, regisseur
Frédéric Cornet, directeur van de Cinéma Galeries, Brussel
Cathy Boghossian-Van Keer
Hélène Baucy, Kunstenaarsresidentie en tentoonstellingen bij de Boghossianstichting

2021

Laureaten

Beeldende kunst:
Fotograaf Ieva Saudargaite Douaihi voor de reeks
Beirut naked city, 2019

Jeugdliteratuur:
Karim dans les profondeurs de la mer
Tekst door Saleh Ibrahim en illustratie door Hussein Al Zibawi

Cinema ‘Coup de Cœur’:
Roy Arida voor Sous le béton
Wissam Charaf voor Dirty, difficult, dangerous (Prix ‘résidence’)(Prijs ‘residentie’)

Jurys

Beeldende kunst:
Louma Salamé, directrice van de Boghossianstichting
Philippe Van Cauteren, directeur van SMAK (Stedelijk Museum voor Actuele Kunst – Gent)
Adrien Lucca, kunstenaar

Jeugdliteratuur:
Assabil Vereniging van gemeentelijke bibliotheken in Libanon

Cinema ‘Coup de Cœur’:
May Koussa, studiedirecteur van de Libanese Academie voor Schone Kunsten en doctoraal hoogleraar film
Hervé Le Phuez, directeur van Wallonie Bruxelles Images
Manon Magotteaux, hoofd tentoonstellingen van de Boghossianstichting

2020

Laureaten

Beeldende kunst:
Maha Yammine
Daniele Genadry (Prijs ‘residentie’)
Marwan Moujaes (Prijs ‘residentie’)

Cinema ‘Coup de Cœur’:
Farah Kassem voor We are inside
Corine Shawi voor Perhaps what I fear does not exist (Prijs ‘residentie’)
Ely Dagher voor The Sea Ahead (Prijs ‘residentie’)

Jurys

Beeldende kunst:
Louma Salamé, directrice van de Boghossianstichting
Wim Delvoye, kunstenaar
Alicia Knock, conservator Musée national d’Art Moderne, Centre Pompidou

Cinema ‘Coup de Cœur’:
Louma Salamé
Maya de Freige, president van de Fondation Cinéma
Tina Baz, filmeditor
Gregory Zalcman, producteur

2019

Laureaten

Schilderij : Johnny Semaan
Photografie : Roger Mokbel
Illustratie : Joane Baz

Jeugdliteratuur:
Lena Merhej en Mays Dagher

Cinema ‘Coup de Cœur’:
Michel Kamoun voor Beirut Hold’em
Remi Itani voor de documentaire Un Long Souffle (Prijs ‘residentie’)

Jurys

Beeldende kunst:
Louma Salamé, directrice van de Boghossianstichting
Aurélien Zouki, co-artistiek directeur artistique van het collectief Kahraba en de Hammana Artist House
Zeina Abirached, stripauteur en illustrator
Marc Dibeh, professor aan de ALBA, designer

Jeugdliteratuur:
Assibil

Cinema ‘Coup de Cœur’:
Louma Salamé
Hyam Saliby
Thomas Verkaeren

2018

Laureaten

Schilderij : Serge Manouguian
Design : Tala Safié
Dans : Charlie Prince en Saad Mhamad

Jeugdliteratuur:
Mohammad Ismail en Nassim Alawan

Cinema ‘Coup de Cœur’:
Oualid Mouaness voor 1982
Ghassan Halwani

Jurys

Beeldende kunst:
Louma Salamé, directrice van de Boghossianstichting
Christian Bernard
Karina Helou
Michèle Malek
Jean-Marc Bonfils

Jeugdliteratuur:
Assibil

Cinema ‘Coup de Cœur’:
Louma Salamé, Grégory Zalcman en Mario Haddad

2017

Laureaten

Schilderij : Rania Ghosn

Photografie : Maria Kassab

Mode : Roni Helou

Jury

Louma Salamé, directrice van de Boghossianstichting

Zeina Arida, directrice van het Sursock Museum

Tony Delcampe, kunstenaar, directeur van het Mode Departement van La Cambre (ENSAV) en professor aan de ALBA

Jannine Maarmarani, onafhankelijke curator

Marc Dibbe, designer

2016

Laureaten

Schilderij : Jacques Vartabedian

Sculptuur : Charbel-Joseph Boutros

Choreografie : Danya Hammoud

Jury

Louma Salamé, directrice van de Boghossianstichting

Asad Raza, artistiek directeur van de Boghossianstichting

Joseph Restom, adjunct van de decaan van de Libanese Academie voor Schone Kunsten (ALBA)

Karen Chekerdjian, designer

Karma Tohmé, professor aan de ALBA, in grafisch design en stichter van Plan B

Vartan Avakian, professor aan de l’ALBA, specialist in beeldende kunst en scenograaf

2015

Laureaten

Schilderij : Hala Azzeddine

Design : Rami Dalle

Photografie : Elsy Haddad

Jury

Diane Hennebert, directrice van de Boghossianstichting

2014

Laureaten

Peinture : Chafa Ghaddar

Mode : Nour Hage

Calligraphie : Carla Salem

Jury

Albert Boghossian, President

Diane Hennebert, directrice van de Boghossianstichting

Marc Baroud, directeur van de Design sectie bij de ALBA

Christophe Dosogne, artistiek adviseur van de Boghossianstichting en hoofdredacteur van het kunsttijdschrift COLLECT

Janine Maamari, curator en kunstverzamelaar

Samir Sayegh, calligraaf

Louma Salame, kunsthistoricus

Diana Wiegersma, curator